Komentarze specjalistów

źródło: www.money.pl
2017.05.26
Komentarz analityka do sytuacji na rynkach finansowych w ostatnich dniach.
2017.05.26
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
2017.05.25
Ustalenia po dzisiejszym szczycie OPEC są zgodne z tym, o czym mówiono wcześniej - zgodzono się na przedłużenie ograniczeń w wydobyciu surowca o 9 miesięcy. To może prowokować do realizacji zysków, chociaż w ostatnim czasie pojawiały się też obawy, że konsensus będzie jedynie na 6-miesięcy.
2017.05.25
Minutki FED nie pomogły zbytnio dolarowi, gdyż tak jak było to przewidzenia, nie dały odpowiedzi na drążące rynek pytania o skalę kolejnych podwyżek stóp. Ruch w czerwcu pozostaje niezagrożony, chociaż niewątpliwie większy akcent zostanie położony na publikowane przed tym posiedzeniem dane makro za maj.
2017.05.25
Dolar nie znalazł wsparcia w protokole FOMC i jego atrakcyjność dla inwestorów pozostaje niska. Dziś w centrum uwagi jest decyzja OPEC o wydłużeniu cięcia wydobycia, wokół której rynek zbudował wysokie oczekiwania. Złoty pozostaje silny, choć przychodzi to z trudem i przy niskiej aktywności uczestników rynku.
2017.05.24
Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.
2017.05.23
Amerykańska prasa nie odpuszcza Donaldowi Trumpowi.
2017.05.23
Początek tygodnia na rynku PLN nie przyniósł większych zmian - inwestorzy wyczekują na istotne wydarzenia zagraniczne, podczas gdy krajowy kalendarz makro nie zawiera kluczowych odczytów.
2017.05.23
Czy może to wpłynąć na waluty? Premier Theresa May wstrzymała na razie kampanię wyborczą, a funt poszedł w dół.
2017.05.22
Wprawdzie przesłuchanie byłego szefa FBI Jamesa Comey'a zaplanowano na środę, to dzisiaj odbędzie się spotkanie z szefem Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, Jasonem Chaffetzem. Może mieć ono jednak charakter techniczny - Chaffetz chce się upewnić, czy dokumenty ze spotkań z prezydentem Trumpem, na które zamierza powołać się były szef FBI, nie staną się przedmiotem medialnych spekulacji.
2017.05.22
Po pozytywnym starcie tygodnia w Azji widać, że „Trumpulencje” słabną, choć przy ryzyku politycznym nigdy nie wiadomo, kiedy ponownie uderzy. Rynek walutowy jest spokojny, a na rynku ropy widać wysokie oczekiwania przed czwartkowym spotkaniem OPEC. Dziś jednak może być sennie.
2017.05.22
Opublikowane w piątek dane z polskiej gospodarki okazały się słabsze od oczekiwań. Miesiąc kwiecień był bez wątpienia słabszy, jednak nie podkopie to oczekiwań na niezły wzrost PKB w tym roku, a tym samym dane nie zaszkodzą złotemu. Dla rynków ważny będzie rozwój sytuacji politycznej w USA.
2017.05.22
Wbrew obawom zamkniecie tygodnia na koszyku (BOSSA PLN) nie przyniosło wygenerowania klarownego sygnału do mocniejszej korekty. Wycena złotego na większości zestawień oddaliła się od kilku, kilkunastu miesięcznych maksimów. Inwestorzy na rynkach EM czekają na rozwój sytuacji wokół dolara amerykańskiego oraz Brazylii.
2017.05.22
Eurodolar naruszał już poziom 1,12 - a teraz jest tylko nieznacznie niżej, w rejonie 1,1185-90. Teoretycznie, jeśli odnosić sytuację do ogólnej konsolidacji trwającej 2,5 roku, euro ma jeszcze spore pole do popisu, tzn. można myśleć o rejonie 1,15 - 1,17. Ostatni raz tak wysoko byliśmy w maju 2016.
2017.05.19
Dolarowi w ostatnich dniach ewidentnie zaszkodził wzrost ryzyka politycznego. Napięcie widoczne od 9 maja, kiedy to Donald Trump zdymisjonował szefa FBI, przerodziło się w poważny polityczny kryzys po tym, jak w prasie pojawiły się spekulacje, jakoby Trump miał naciskać na Jamesa Comey’a, aby ten umorzył śledztwo ws. kontaktów z Rosjanami zdymisjowanego w lutym doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego (NSA), generała Michaela Flynn’a.
2017.05.19
Według ujawnionego wczoraj wieczorem zapisu video z przesłuchania byłego już szefa FBI Jamesa Comey’a z Senacie, jakie miało miejsce 3 maja, nie dochodziło do jakichkolwiek prób politycznego wpływania na pracę agencji ze strony administracji Donalda Trumpa. Tymczasem gazeta New York Times ujawniła w miniony wtorek, jakoby Trump naciskał na Comey’a, aby ten umorzył śledztwo wobec Michaela Flynna jeszcze w lutym, kiedy doradca ds. bezpieczeństwa publicznego (NSA) został zwolniony. Źródła dziennikarza NYT były jednak anonimowe.
2017.05.19
Rynki w piątek są spokojniejsze, ale powody do niepokoju nie zniknęły na dobre. Inwestorzy siedzą jak na szpilkach obawiając się kolejnych taśm, zapisków, tweetów i stenogramów z Waszyngtonu. W międzyczasie gospodarka USA przypomina, że ma się dobrze. Złoty wraca na stare śmieci.
2017.05.19
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynkach mijało pod znakiem wyhamowania korekty bazującej na wzroście politycznego napięcia wokół osoby Donalda Trump'a. Częściowo przyczynił się do tego sam Trump, który zaprzeczył części zarzutów oraz zasugerował, iż obecna sytuacja jest zainicjowana przez byłą administrację Obamy.
2017.05.19
1,0345 - mniej więcej taki dołek notowano na wykresie eurodolara u samego progu roku bieżącego, mianowicie 3 stycznia. Później, 2 marca, mieliśmy zejście nieco poniżej 1,05 (po wcześniejszych wzrostach i korekcie). Ów trend wzrostowy po minimach został potwierdzony ok. 10 - 11 kwietnia. Potem został on nawet zaostrzony i stąd można już mówić o nowej tendencji, stromej i potwierdzonej 11 maja.
2017.05.18
Komentarz analityka do sytuacji na rynku walutowym.