Komentarze specjalistów

źródło: www.money.pl
2017.10.19
W rzeczy samej, eurodolar chwilami lokuje się dziś rano niemal klarownie przy 1,18. Wczoraj dolar stracił, nie pomogła relatywnie jastrzębia wypowiedź Dudleya z Fed - zresztą równolegle popłynął także gołębi głos Kaplana, namawiającego do ostrożności na ścieżce podwyżek stóp.
2017.10.19
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło stabilizację kursu PLN i wyhamowanie 7-sesyjnego trendu wzrostowego. Wyjątek stanowi para CHF/PLN,która kontynuuje ruch na południe (aktualnie 3,65 PLN) wyznaczając najniższe zakresy od stycznia 2015 r.
2017.10.18
Dolar pozostaje mocny, ale odbiliśmy od wczorajszych minimów.
2017.10.18
Na szerokim rynku trwają spekulacje dot. przyszłego szefa FED.
2017.10.17
Według ostatnich doniesień agencji Bloomberg, to profesor John Taylor, autor słynnej reguły w polityce monetarnej, może zastąpić ,,jastrzębiego" Kevina Warsha w wyścigu do fotela szefa FED. Prezydent Donald Trump miał być pod dużym wrażeniem po spotkaniu z profesorem, którego mocnymi atutami są doświadczenie, w tym ze współpracy z poprzednimi republikańskimi prezydentami.
2017.10.17
Przy braku istotnych danych myśli inwestorów krążą wokół politycznych decyzji dotyczących m.in. Fed i Brexitu. USD wyraża nadzieje rynku na powołanie jastrzębiego szefa banku centralnego, a GBP skacze w tą i z powrotem w zależności jaki wydźwięk mają nowe przecieki. Dziś kalendarz oferuje najwięcej dla funta.
2017.10.17
Bieżący tydzień bardzo dobrze rozpoczął się dla złotego. Kurs euro po okresie dłuższych wzrostów w ostatnich dniach systematycznie spada i wczoraj wynosił już nawet 4,22. Tymczasem przed nami ważne dane z polskiej gospodarki.
2017.10.17
Taka mała i może niespecjalnie pomysłowa dwuznaczność w tytule naszego raportu. ZEW to oczywiście instytut, który co miesiąc publikuje swój wskaźnik, mierzący stan gospodarki Niemiec. Publikacja bazuje na ocenach ekspertów i menedżerów, wynik wyrażany jest w punktach, im wyższy, tym lepiej. We wrześniu było 17 pkt, teraz rynek czeka na 20 pkt.
2017.10.17
Początek nowego tygodnia handlu przyniósł podtrzymanie dobrych nastrojów wokół PLN, który umocnił się na wszystkich bardziej znaczących zestawieniach. Szczególną uwagę należy poświęcić parze CHF/PLN, która schodząc poniżej 3,67 PLN osiągnęła najniższy poziom od początku 2015 r. (momentu zdjęcia minimalnego kursu wymiany na EUR/CHF).
2017.10.16
Rozczarowujące dane o inflacji z USA dokładają wątpliwości w ocenie przyszłej siły USD.
2017.10.16
Brak jest obecnie większych ruchów na walutach EM.
2017.10.16
Eurodolar jest niemal równo przy 1,18.
2017.10.13
Dolar przez większą część tygodnia znajdował się w defensywie. Przy pustym kalendarzu makro, niesprzyjającym nagłówkom dotyczącym rozwoju sytuacji na scenie politycznej USA i gołębich sygnałach dotyczących polityki Fed (zaniepokojenie decydentów niską inflacją oraz spadające prawdopodobieństwo, że Warsh zostanie następcą Yellen - spekulacje mówią, że rozstrzygnięcie może zapaść już dziś) po prostu brakowało impulsów do windującego dolara wzrostu rentowności obligacji.
2017.10.13
Istotnie, po południu poznamy amerykańskie dane makro, w tym - o 14:30 - dynamikę sprzedaży detalicznej za wrzesień. Wtedy też pojawią się dane o inflacji CPI za ów miesiąc. Jak wiadomo, dane te są istotne w kontekście przyszłej polityki Rezerwy Federalnej. Z zapisków FOMC wynika jednak, że polityka podwyższania stóp i tak będzie prowadzona, nawet jeśli inflacja wciąż jest trochę zbyt niska.
2017.10.13
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło utrzymanie impulsu wzrostowego na wycenie złotego. Ruch ten wynikał z dalszych spadków na notowaniach dolara - ostatecznie jednak EUR/USD przetestował okolice oporu na 1,1870 USD, które krótkoterminowo powinny ograniczyć dalsze wzrostowy.
2017.10.12
Nie jest to jednak zasługa czynników krajowych, a raczej odzwierciedlenie sytuacji na globalnym rynku.
2017.10.12
Główny trend na euro-złotym jest wzrostowy, ale na jak długo?
2017.10.12
Amerykańskiej walucie szkodzi niepewność związana z reformą podatków w USA oraz wczorajsze zapiski z ostatniego posiedzenia FED.
2017.10.11
Dzisiaj uwaga większości uczestników rynku koncentruje się na wczorajszej deklaracji premiera Katalonii, która de facto sprowadza temat niepodległości tego regionu do kwestii politycznych przepychanek i próby sił pomiędzy Barceloną, a Madrytem. To niełatwa gra z trudnym do oszacowania wynikiem. Niemniej na razie Puigdemont wybił Madrytowi argument za opcją atomową w postaci likwidacji autonomii regionu, oraz próbuje zyskać sobie nieco czasu.
2017.10.11
Z tego względu, iż dzisiejsze kalendarium nie obfituje w dane makroekonomiczne, to uwaga rynków skupi się na publikacji zapisków z wrześniowego posiedzenia FOMC. Dzisiejsze minutki powinny odzwierciedlać bardziej jastrzębi komunikat i wspierać dalszy stopniowy wzrost kosztu pieniądza w USA. Nie zmienią także oczekiwań na grudniową podwyżkę stóp procentowych przez Fed, gdyż wewnątrz FOMC panuje szeroki konsensus w tej kwestii.